Creo Flexible Model Uzantısı ile Multi CAD Verisi Üzerinde Çalışma

  • 28 Haziran 2021
  • 1945 Görüntüleme
Creo Flexible Model ile Multi CAD Verisi

Creo Flexible Model Uzantısı ile Multi CAD Verisi Üzerinde Çalışma

Daha önceki yazılarımızda dış kaynaklardan Creo Parametrik içerisine dışardan aktarılmış veriler ve yazılımın geometrik özellikleri onaran, değiştiren görev tabanlı onarma aracı hakkında bilgi vermiştik. Peki ya alınan verilerde daha fazla değişiklik yapmak istiyorsanız? Mesela geometriyi düzenlemek istiyorsanız?

Birden fazla kaynaktan gelen CAD verisiyle yani multi cad datasıyla çalışmak CAD formatları arasındaki uyumsuzluklardan dolayı oldukça zor olabilir. 7.000 üretici üzerinde gerçekleştirilen PTC anketine göre katılımcıların %50’si diğer CAD araçlarından model alırken zorluklarla karşılaştığını ifade ediyor.

Söz gelimi, modeller aktarılamadığında mühendisler ve tasarımcılar bu modelleri tekrar sıfırdan yapmak zorunda kalıyorlar ve bu durum tüm sürecin uzamasına sebep olabiliyor. Modellerin aktarılabildiği durumlarda bile katılımcıların %60’ı modelleri değiştirmekte zorlandığını ifade ediyor.

İşte tam noktada Creo Flexible Model Uzantısı (FMX) size yardımcı olabilir. Creo FMX ile tasarımcılar ve mühendisler mevcut tasarım verisini yeniden kullanabilir, tasarım zekası ekleyebilir ve geometriyi kolaylıkla değiştirebilir.

Kaynaktan Bağımsız Olarak Aktarılan Veriyi Düzenleyin

Creo Parametrik ile nötr dosya formatlarından (STEP/IGES) veya diğer CAD sistemlerinden verileri içe aktarabilirsiniz. Bu noktadan sonra şekil tabanlı seçim yetenekleri de dahil olmak üzere hızlı ve akıllı geometri seçimini destekleyen araçları kullanabilirsiniz. Creo FMX, içe aktarılan geometride doğrudan değişiklikler yapmanıza izin verir.

Sezgisel 3D sürükleyiciyi kullanarak seçilen geometriyi yeni bir yere taşıyabilir ve geometriyi yeniden birleştirebilirsiniz. Creo FMX yuvarlaklar gibi tüm bağlı geometrilerin herhangi bir sorun olmadan ele alınmasını sağlar. Ofset, yerine geçirme, yansıtma ve kaldırma gibi bir dizi diğer geometri düzenleme yetenekleri de mevcuttur.

Bu geometri düzenleme araçlarını kullanarak içe aktarılan veriden eksik olan tasarımları ekleyebilirsiniz. Creo FMX aynı zamanda desen ve simetrilerin tanınmasına ve düzenlenmesine izin vererek size “boş” geometri üzerine akıllı parametrik özellikler eklemenize izin verir. Desenleri yeniden tanımlayabilir veya örnek sayısını düzenleyebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere Creo Parametrik ve Creo Esnek Modelleme Uzantısının içerdiği yetenekler size multi CAD ortamında çalışırken iki önemli fayda sağlar. İlk olarak Creo’da yapılmamış olan modelleri yeniden oluşturmak için harcayacağınız zaman ve çabaları önemli oranda azaltır. İkinci olarak diğer CAD araçlarından içe aktardığınız modelleri değiştirirken artık zorlanmanıza gerek kalmaz.

Creo hakkında daha fazla bilgi edinin

 

Multi CAD Aracıyla Çalışan Herkes için Uzman Önerileri

Multi CAD aracıyla çalışmak tasarım mühendisleri için birçok zorluk yaratır. Bu zorluklar sonuçlarınızı etkileyebilir. Eğer daha fazla öneri ve çözüm arıyorsanız endüstri analisti Chad Jackson tarafından yazılmış Multi CAD Verisi, Birleştirilmiş Tasarım e-kitabına bakabilirsiniz.

Bu e-kitap birden fazla CAD aracıyla verimli olarak çalışmanın önündeki engelleri tartışmaktadır. Aynı zamanda birbirinden tamamen farklı olan araçlar çalışırken karşılaşacağınız zorlukları aşmanıza yardımcı olmak için yeni teknolojileri sunar. İşin en iyi yanı da bu e-kitabı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Birden Fazla CAD Verisi, Birleştirilmiş Tasarım e-kitabını şimdi indirin ve bir daha asla yerel olmayan dosya formatından korkmayın.

CAD Kategorisine geri dönebilir ya da 3D CAD Soruları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kaynak: PTC CAD Software Blog – Working with Imported CAD Data Using the Creo Flexible Modeling Extension – Mark Brunelli

Size ulaşmamızı ister misiniz?
Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.
Formu onaylayarak kişisel verilerinizin bilgilendirme metninde belirtilen amaçlarla işlenmesine ve aktarılmasını ayrıca Informatik PLM'in tüm kampanyalarından haberdar olmak için elektronik ileti gönderilmesini kabul etmiş olursunuz.
İletişim Formu
Size ulaşmamızı ister misiniz?
Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.
Sosyal Medya Adreslerimiz
Call Now Button