S1000D Nedir?

S1000D, teknik yayınların üretimi ve dağıtımına yönelik bir spesifikasyondur.

S1000D spesifikasyonunun benimsenmesi, üreticilerin teknik belge üretiminin maliyetini ve karmaşıklığını azaltmasına yardımcı olur.

S1000D ilk olarak tedarik zinciri boyunca teknik bilgileri paylaşma imkanına ihtiyaç duyan Avrupalı savunma kuruluşları tarafından kullanıldı. Bugün dünya çapında yaygın olarak kabul edilmektedir:

  • Savunma sistemleri – kara, deniz ve hava ürünleri dahi

  • Sivil havacılık ürünleri

  • İnşaat sektörü ürünleri

  • Gemi sanayii ürünleri

S1000D teknik belge üretimini nasıl iyileştirir?

Belki de kavramı açıklamanın en iyi yolu aşina olduğumuz bir örneği kullanmaktır.

Örneğin bir araba..

Eğer motorlu taşıt üreticisiysem, müşterilere araç kullanım kılavuzu vermem gerekiyor. Bu önemli bir belge çünkü tüketicilerin aracın nasıl çalıştırılacağını ve bakımını yapacaklarını bilmesi gerekiyor.  Genellikle arabada basılı bir kitap biçiminde gelir, ancak bazen aynı veriler çevrimiçi olarak, telefonunuz için bir uygulamada veya sayısız başka formatlarda da bulunabilir.

Şimdi burada bazı olası sorunları ele alalım.

Bir otomobil üreticisi olarak otomobilin her parçasını sıfırdan yapmıyoruz. Üretim süreci boyunca entegre edilen geniş bir ürün tedarik zincirimiz var. Tüm bu sistemlerin, bileşenlerin veya ekipmanların üreticilerinin, nihai araç kullanım kılavuzumuza entegre edebilmemiz için kullanım kılavuzlarını bize teslim etmeleri gerekmektedir.

Tüm bu tedarikçi şirketlerinin belgelerini kendi yöntemleriyle yazdıklarını hayal edin. Bir şirket kendi şirket şablonlarını kullanarak kendi metnini MS Word ile yazıyor. Bir sonraki, web’de yayınlamalarına olanak tanıyan bir araç kullanıyor ve başka bir tedarikçi, geçmişte kendi ekipmanları için çok az bilgi içeren bir broşür oluşturmuştur.

Bu, kısa sürede bir otomobil üreticisi olarak, tüketiciye yönelik nihai teknik belgelerimizi yönetmeyi ve bunlarla entegre etmeyi tam bir kabusa dönüştürecekti. Buradaki sorunun özü, hepimizin ürettiği ve sonuçta entegre ettiği verilerin formatı ve yapısı konusunda bir miktar kontrole ihtiyaç duymamızdır.

S1000D tüm bunlara çeşitli şekillerde yardımcı olur.

Format

Geleneksel yöntemlerle, örneğin MS Word ile veya kullandığınız başka bir yazma aracında yazmak yerine, S1000D içeriği Genişletilebilir İşaretleme Dili (XML) formatında yazılır.
XML, isteğe bağlı verileri depolamak, iletmek ve yeniden oluşturmak için kullanılan bir dil ve dosya formatıdır.

Basit bir ifadeyle, yukarıda bahsettiğimiz tüm kullanıcı kılavuzu verilerini tamamen tarafsız ama önemli ölçüde yapılandırılmış bir formatta, herhangi bir yazılım satıcısının mülkiyetinde olmayan bir biçimde yazabileceğimiz, yönetebileceğimiz ve paylaşabileceğimiz bir yoldur.

Yapı / Planlama
S1000D veriler için modüler bir prensip kullanır. Araba örneğimizde, arabanızın kaputunu/kaportasını açmak için belgelenmiş tek bir prosedürünüz olacaktır ve bakımcının aracın motor bölmesine erişmesi gereken herhangi bir prosedür bu prosedüre referans olacaktır; Motor yağının doldurulması, bujilerin değiştirilmesi, fren hidroliğinin değiştirilmesi vb.

Bu, aynı “motor bölmesine erişim” prosedürünü yazarak bilgileri tekrar tekrar kopyalamadığımız, bunun yerine tek bir yazılı içerik parçasının o kullanıcı talimatı veya prosedürü için o “tek gerçek noktasını” barındırdığı anlamına gelir.

Bu modüler prosedürlerin veya açıklamaların her biri Veri Modülleri (DM) olarak bilinir. S1000D bu DM konsepti etrafında döner ve S1000D yolculuğunuz ilerledikçe DM hakkında çok daha fazlasını duyacaksınız.

Verilerin tarafsız XML formatıyla birlikte bu modüler yaklaşım, S1000D’yi bu kadar kullanışlı kılan şeydir; özellikle de çok sayıda ortağın dahil olduğu ve hepsinin veri alışverişinde bulunması veya nihai bir son kullanıcı kılavuzuna veri beslemesi gereken daha büyük ekipmanlarla birlikte kullanıldığında kullanışlıdır.

Çıktı
Bu nötr formatın bir diğer avantajı da belirli bir çıktıya bağlı kalmamıza gerek olmamasıdır; S1000D, çok kanallı yayıncılık için tasarlanmıştır.

Tam bir PDF bakım kılavuzu yayınlamak istiyorsak bunu yapabiliriz! Aynı verileri web’de yayınlamak istiyorsak, yapabiliriz. Bir müşteri verileri elektronik görüntüleyicide (IETP) görüntülemek istiyorsa, bu da mümkündür!

Spesifikasyonun, şirketlerin belgelerini nihai bir teslimata entegre etmelerine olanak tanıyan ve ayrıca verilerin yeniden kullanımını teşvik eden çok sayıda başka yönü de var – S1000D’nin bir başka büyük avantajı. İkincisi, ürünlerinizin çeşitleri varsa özellikle kullanışlıdır. Ama bu başka bir günün konusudur.

S1000D Özeti

Özetlemek gerekirse S1000D, verilerin oluşturulabileceği, yönetilebileceği ve değiştirilebileceği ortak, yazılım üreticilerinden bağımsız, yapılandırılmış bir format sağlayarak yardımcı olur. Modüler format, içeriğin farklı yayınlarda yeniden kullanılmasına olanak tanır ve tek kaynak yayınlamayı mümkün kılar; bu, aynı kaynak verilerden çeşitli formatlara çıktı alabileceğimiz anlamına gelir. Bu basit açıklama elbette çok güçlü bir spesifikasyonu çok fazla sulandırıyor ve muhtemelen olduğundan daha az satıyor, ancak bir yerden başlamalıyız ve bu da bize üzerine inşa edebileceğimiz bir şeyler vereceği umulur.
Spesifikasyonun, şirketlerin son derece karmaşık ekipman parçaları için dokümantasyon yazmasına ve yönetmesine yardımcı olan, özellikle de verilerin yeniden kullanımını etkinleştirme ve teşvik etme konusunda çok sayıda başka yönü vardır – S1000D’nin bir başka büyük avantajı. Ama bu başka bir günün konusudur.

S1000D hakkında daha fazla bilgiyi nerede bulabilirim?

Umarım yukarıdakiler temel bilgileri kapsar, ancak daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantılar ek bilgi sunmaktadır.:

Xignal S1000D YouTube Channel – S1000D yazmaya başlamanıza, MS Word mevcut verilerini dönüştürmenize ve (çok yakında) ücretsiz eğitim kaynaklarına başlamanıza yardımcı olacak videolar için kanalımıza abone olun.

The Simple Guide to S1000D – S1000D’yi kullanmaya başlamanıza yardımcı olacak bilgi ve tavsiyeler sunmaya adanmış bir LinkedIn bülteni

The S1000D website – Bu web sitesi S1000D Konseyi ve Yönlendirme Komitesi tarafından sağlanmaktadır.  S1000D spesifikasyonunun geçmişi ve benimsenmesinin avantajlarının yanı sıra bu site, S1000D spesifikasyonunun ve XML şemalarının ücretsiz indirilebilir dosyalarını da içerir

Ekibimiz ayrıca S1000D’yi benimsemek ve teknik özellikleri kullanmaya başlamayla ilgili tüm spesifik sorularınızı yanıtlamak için hazırdır.

SİZE ULAŞMAMIZI İSTER MİSİNİZ?