ALM Nedir?

ALM in açılımı Application Lifecycle Management; Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetimi anlamına gelir.

PTC ürün kullanıcıları açısından A, ürünleri üzerindeki, kontrol eden veya ürünlerine erişen uygulama (application) yazılımını ifade eder. ALM, üründeki yazılım uygulamalarının yönetimini, geliştirilmesini ve bakımını içerir.

ALM aşağıdakileri kapsar

▪ Gereksinim Yönetimi

▪ Yazılım Mimarisi

▪ Yazılım Kodu

▪ Yazılım Testi

▪ Yazılım Bakımı

▪ Değişiklik Yönetimi

▪ Proje Yönetimi

▪ Sürekli Entegrasyon

▪ Yayın Yönetimi

Endüstriyel ürünler için, günümüzde ürün inovasyonunun %90’ından fazlasının yazılımlar tarafından yönlendirildiği, yazılımlara bağlı olduğu veya yazılımlar tarafından etkinleştirildiği tahmin edilmektedir. Yazılımın endüstriyel ürün uygulamaları, örneğin bir aracın fren sistemini kontrol eden yazılım gibi, tüketiciler için görünmez olabilir. Ya da, örneğin aracı uzaktan çalıştıran ve motor yağı ömrü bildirimleri sağlayan yazılım uygulaması gibi, tüketici için görünür olabilir.

ALM, bir ürünün fonksiyonel karakteristiğini belirleyerek, yalnızca ürünün ilk sürümünde değil, yazılımın ömrü boyunca yazılım odaklı yeniliğe olanak tanır. Örneğin aracın fren sisteminde veya bir mobil uygulamada yapılan yazılım güncellemeleri, ALM’nin üretimin ötesinde işlevsel davranış yeniliklerini nasıl yönlendirmeye devam ettiğini göstermektedir.

ALM’nin temel alanlarını ve bunların genel ALM süreci, iş ve sorumluluklar üzerindeki etkilerini ve farklı kurumsal işlevlerin sahip olduğu zorlukları belirlemek önemlidir.

PTC ALM üyelik çözümlerine gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Sizin için en doğru çözüm için aşağıdaki tablodan karşılaştırma yapın ve seçiminizi tamamlayın. İşletme ihtiyaçlarınızı karşılamak, bütçenizi tahmin etmek ve ödüllü destekten faydalanmak için ölçeklenebilir lisanslarının esnekliğinden yararlanın.

 

 

Yetenekler Global Yazılım Geliştirme Gereksinimler ve Doğrulama Model Tabanlı Sistem Mühendisliği  Yazılım Modelleme
Yazılım Geliştirme Süreçleri ve İş Akışı
Yazılım Değiştirme, Yapılandırma ve Ayrıştırma Yönetimi
Raporlama ve Uyum Yönetimi
Gereksinim Yönetimi
Test Yönetimi
Gereksinim Değişimi
Gereksinim İzlenebilirliği
Sistem Tasarımı  ✓
Sistem Tasarımı En İyi Uygulamalar
Ürün Hattı Mühendisliği  ✓

Varlık Yeniden Kullanımı  ✓
Yazılım Tasarımı
Yazılım Tasarımı En İyi Uygulamalar  ✓
 Otomatik Kod Üretimi  ✓
Ödüllü Destek Hizmetleri  ✓
Sınırsız Ürün Güncelleme  ✓
Sunucu Lisansı Dahil Geçerli Değil Geçerli Değil

 

CODEBEAMER ve Codebeamer ALM Fonksiyonlar çözümü hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Çözümler sayfasına geri dönebilir Ürün Yaşam Döngüsü (PLM) hakkında da bilgi alabilirsiniz.