Artırılmış gerçeklik AR (augmented reality) nedir?

Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki materyallerin, bilgisayar tarafından üretilen; ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziksel görünümüdür.

Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak ses, fotoğraf, video, grafik veya GPS gibi sanal nesnelerin 3 boyutlu gerçek görüntülerini canlandıran, bu canlandırmaları duyusal veriler sayesinde gerçek dünya ortamı ile birleştirebilen ileri seviye bir teknolojidir.

Artırılmış Gerçekliğin Endüstriyel Sektördeki Etkisi

Perakende sektöründe satışı arttırmak, iş hedefleri ve etkili müşteri deneyimi gibi alanlarda kurumsal olarak kullanılmaktadır. AR teknolojisi, sahip olduğu özellikler ile iş, oyun, eğitim vs gibi bir çok alanda kullanılabilir ve aslında adından da anlaşılacağı üzere kullanıldığı alanda artırılmış etki ve etkileşim sağlar.

Endüstriyel AR, özellikle fabrika makine ve ekipmanlarının işletilmesi, bakım-servis çalışanları ve uzmanlar arasındaki işbirliğini sağlamaya yardımcı olmak için kullanılır. PTC AR deneyimlerinde sunulan veriler, talimatlar, 3D şematik diyagramlar veya gerçek zamanlı performans verilerini ile üretimdeki koordinasyon sağlayarak artan maliyetten kar etmeyi sağlarken ürünün pazara giriş süresini kısaltır ve müşteri memnuniyeti faktörlerinde de önemli rol oynar.

 

PTC AR ÇÖZÜMLERİ

Vuforia Studio

Bilgi transferini kolaylaştırarak, endüstrinin bir çok alanında , 3d Cad datası ve animasyonları kullanarak, sezgisel montaj-demontaj animasyonları, bakım onarım talimatları ve kullanım açıklamalarına mobil ortamdan her an her yerden erişim imkanı sağlar.

  • İmalat iş akışlarında montaj süresini ve süreç verimliliğini artırın
  • 3D ürün görselleştirmeleri ve gösterileri ile satış / pazarlamayı geliştirin
  • Tasarım incelemeleriyle işbirliği yapın ve maliyetli prototip ihtiyacını azaltır

Vuforia View

Vuforia View, kullanıcıların Cep Telefonlarından, tabletlerden ve dijital gözlüklerden Artırılmış Gerçeklik (AR) deneyimlerine erişmesine ve bunları paylaşmasına  olanak tanıyan bir çözümdür.

  • Ücretsiz indirilebilir: Google, Apple ve Windows uygulama mağazalarından kolay erişim sağlar.
  • Dijital ve fiziksel arasındaki fiziksel dünya koşullarında 3D grafikler ve  dijital etkileşimler sağlar.
  • Cep telefonları, tabletler ve dijital gözlükler ile IoT Gerçek zamanlı sensör verilerini ve diğer endüstriyel IoT kullanım durumlarındaki verileri kolayca görüntülenmesini sağlar

Vuforia Engine

Alan Deneyimi, fabrika katları ve perakende mağazaları gibi artırılmış gerçeklik hedefleri olarak kullanmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu güçlü yeni özellik sayesinde, fabrikalar ve alışveriş merkezleri için kolayca sezgisel gezinme tasarlayabilir, mağazalar için  dinamik pazarlama içeriği veya otel odaları için yararlı tesisler ve hizmetler tasarlayabilirsiniz.

Vuforia Engine simulasyon desteği ile, AR uygulamalarını görselleştirme ekip bir Simülasyon  Modu ile kullanıcılar doğrudan PC’de AR’deki nesnelerin etrafında “yürüyebilir” ve 3D modeller görüntüleyebilir.

  • Ücretsiz indirilebilir: Google, Apple ve Windows uygulama mağazalarından kolay erişim sağlar.
  • Dijital ve fiziksel arasındaki fiziksel dünya koşullarında 3D grafikler ve  dijital etkileşimler sağlar.
  • Cep telefonları, tabletler ve dijital gözlükler ile IoT Gerçek zamanlı sensör verilerini ve diğer endüstriyel IoT kullanım durumlarındaki verileri kolayca görüntülenmesini sağlar.

 

Vuforia Engine

Alan Deneyimi, fabrika katları ve perakende mağazaları gibi artırılmış gerçeklik hedefleri olarak kullanmalarına yardımcı olmak için  tasarlanmıştır. Bu güçlü yeni özellik sayesinde, fabrikalar ve alışveriş merkezleri için kolayca sezgisel gezinme tasarlayabilir, mağazalar için  dinamik pazarlama içeriği veya otel odaları için yararlı tesisler ve hizmetler tasarlayabilirsiniz.

Vuforia Engine simulasyon desteği ile, AR uygulamalarını görselleştirme ekip bir Simülasyon  Modu ile kullanıcılar doğrudan PC’de AR’deki nesnelerin etrafında “yürüyebilir” ve 3D modeller görüntüleyebilir.

Vuforia Chalk

AR alt yapısıyla desteklenen Vuforia Chalk, personel uzmanlık düzeylerinin farklı olduğu alanlarlarda çalışanlar ve teknisyenler arasında bakım onarım arıza gibi teknik destek süreçlerinde karşılıklı işbirliği içinde çalışmayı sağlar.  Çalışma alanı veya ürün karmaşasının olduğu alanlarda örneğin cıvata düğme gibi karmaşık gelecek noktalarda uygulama üzerindeki işaretleme desteği ile uzaktan destek veren bir PTC AR uygulamasıdır. Covid-19 krizi ile mücadele ettiğimiz bu günlerde, güçlü donanım yazılım geliştiricisi Ptc,sahada veya firma dışında olan çalışanların bakım-onarım gibi operasyonel aktivitelerini verimli hale getirmek için Vuforia Chalk kolaylıklarını deneyimleme fırsatı sunuyor. 30 Günlük Ücretsiz kullanım için tıklayınız.

Ayrıntılı bilgi ve daha fazlası için uzman desteği alabilirsiniz