Kablolama ve Kablo Donanımı Canınızı mı Sıkıyor? Bu CAD Aracı Çözüm Olabilir

  • 28 Haziran 2021
  • 2696 Görüntüleme
Kablolama ve Kablo Donanımı için CAD Aracı

Kablolama ve Kablo Donanımı Canınızı mı Sıkıyor? Bu CAD Aracı Çözüm Olabilir

Verilen gereksinimlere göre ürünü tasarladınız ve her şey harika görünüyor. Yapılacak tek bir şey kaldı: kablo donanımlarını bağlamak.

Çalışmaya başladığınızda her şeyi birbirine bağlamanın tek bir yolu olduğunu ve bunun optimal olmadığını gördünüz ya da tasarımı, prototip çıkarmaya gönderdiğiniz ve geri geldiğinde kabloların işe yaramayacağını gördünüz. Baştan başlamaktan başka seçeneğiniz var mı?

Bir zamanlar birinin kafasında oldukça iyi bir fikir olarak canlanmıştı…

Kablolama için dışarıdan danışmanlık alabilirsiniz ama bu hem pahalı hem de teslim sürenizi geciktirebilir. İyi haber: Daha kolay bir yolu var – mevcut tasarım yazılımınıza entegre olabilecek kablo uzantısını kullanabilirsiniz. Kulağa daha verimli ve etkili gelmiyor mu?

CAD yazılımı içerisinde kablo uzantısı kullanmaya başlamadıysanız bu uzantıyı beğenmeniz için altı nedeni sıraladık.

1. Kablolama araçları optimal kablo ve boru yolunu bulmanıza yardımcı olur.

Siz de diğer mühendisler gibiyseniz, tasarlamanızı istekleri ürünler her seferinde daha da karmaşık bir hal alacak. Genellikle elektrik veya hidrolik teknolojileri kullanırlar. Bu da tasarım içerisinde kabloların düzenlenmesinin karmaşık bir hal alacağı anlamına gelir.

Geçmişte kablolama her zaman en son aşamada düşünülürdü – ürünü tasarlardınız ve daha sonra elinizde olan yolu kullanırdınız. Ama kablo yolunu en sona bırakma lüksünüz artık yok. Tasarımcılar, her geçen gün iyi kablo veya boru rotasının bulunmasının, zorlayıcı veya  imkansız arasında olduğunu keşfediyor. Maalesef bunu genellikle tasarımlarına oldukça fazla zaman harcadıktan sonra fark ediyorlar.

Boru ve kablo araçları, tasarımınız için optimal kablo tasarımını bulmanıza yardımcı olur. Kablo tasarımınıza 2B şematik tasarımla başlayabilir veya 3B tasarım ortamında doğrudan kablolama yapabilirsiniz. İşe yarar değil mi?

2. Kablolama araçları ürün tasarım döngüsünü kısaltabilir.

Boru ve kablo aracı, standart semboller, konektörler ve bağlantı elemanlarını yeniden kullanmanıza izin verir. Bu şekilde kablo veya boru öğelerini yeniden keşfedersiniz. Aynı zamanda araç, tasarımınızın ilerleyen aşamalarında sorunlu kablolama durumları ile karşılaşmamanızı sağlar. Kablo ve boru tasarım araçlarını kullanan mühendisler daha hızlı tasarım yapabilir ve tasarımın daha az üstünden geçerler.

3. Kablolama araçları şema bilgileri ve üretim belgelerinin tutulmasını ve belgelenmesini sağlar.

Kablo ve boru araçları sadece hayatınızı kolaylaştırmakla kalmayacak aynı zamanda ürün tasarımında yapacağınız tüm değişiklikler şema ve üretim belgelerinizde otomatik olarak güncellenecek. Bu özellikle de prototip sürecinde yardımcı olur. Çünkü prototipte kablo yolları genellikle belgelenmez.

Prototiplerden bahsederken. . .

4. Kablolama araçları fiziksel prototipleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Tasarımınızı yaptınız, işe yarayan ilk kabloları yerleştirdiniz ve prototipi oluşturdunuz. Kablolamanızı değiştiren herhangi bir tasarım değişimi yaptığınız zaman tamamen yeni bir tasarıma başlamanız gerekebilir.

Kablolama araçları sadece ilk olanı değil boru ve kablo için en ideal yolu bulmanıza yardımcı olacaktır ve tasarımda değişiklik yaptığınızda kablo yollarınızı sizin için otomatik olarak güncellenir. Bu şekilde tasarım değişse dahi kablo yolları için harcadığınız süre daha az olacaktır.

kablolama aracı5. Kablolama araçları tüm endüstrilerde kullanılır.

Küçük elektrik kablolar, büyük borular veya herhangi bir bağlantı tasarımı yapmaktan bağımsız olarak boru ve kablo araçları daha hızlı ve akıllı yaşamanıza yardımcı olur.  Uzay, otomotiv, iklimlendirme, su arıtma, endüstriyel makinalar ve aklınıza gelen diğer tüm sektörler içinde kablolama araçları kablo ve boruları otomatik olarak optimize eder ve hayatınızı kolaylaştırır.

6. Kablolama araçları mevcut tasarım yazılımınızla çalışır.

Kullandığınız yazılıma uyacak olan kablo uzantısıyla çalışmak yerine kim üçüncü parti uygulamaları kullanmak ister? Günümüzde 3D CAD yazılımızla doğrudan entegre olan kablo sistemleri mevcuttur. Bu şekilde her gün kullandığınız yazılımla aynı şekilde çalışan bir yazılım olacağı için öğrenmek için ek bir çaba göstermenize gerek kalmayacaktır.

CAD kategorimize geri dönebilir ya da Model Tabanlı Tanımlama hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: PTC CAD Software Blog – Wire Harness Headaches? This CAD Tool Might Hold Your Cure – Cat McClintock

Size ulaşmamızı ister misiniz?
Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.
Formu onaylayarak kişisel verilerinizin bilgilendirme metninde belirtilen amaçlarla işlenmesine ve aktarılmasını ayrıca Informatik PLM'in tüm kampanyalarından haberdar olmak için elektronik ileti gönderilmesini kabul etmiş olursunuz.
İletişim Formu
Size ulaşmamızı ister misiniz?
Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.
Sosyal Medya Adreslerimiz
Call Now Button