Neden PLM Bulut Çözümü?

  • 28 Haziran 2021
  • 2037 Görüntüleme
Neden PLM Bulut Çözümü

Neden PLM Bulut Çözümü?

PLM Bulut örgütlerin etkileşim kurma yöntemlerini ve ürün verilerine ulaşma şekillerini değiştiriyor. PLM Hizmet Yazılımı (SaaS) şirketlerin hızlı bir şekilde değer kazanmasına, işletme ihtiyaçlarına göre ölçeklenmesine, basit ve güvenilir çözümleri bulunmasına yardımcı oluyor. Tüm bunları yaparken aynı zamanda maliyetlerin azalmasını sağlıyor. Doğru PLM Bulut sağlayıcısı seçmek SaaS’tan maksimum fayda sağlamak için önem arz eder. Aşağıda PLM Bulut sağlayıcısı seçerken dikkat etmeniz gereken sekiz özellik yer alıyor:

Performans, güvenilirlik ve güvenlik:

Ürün veriniz paha biçilemezdir. Şirket içerisinde verilerin güvenliğini ve erişilebilirliğini sağlamak hayati önem arz eder. Sınıfının en iyi IP korumasını sunan bir sağlayıcı, alt yapısının güvenliği açısında sizlere bir fikir verecektir. Aynı zamanda sağlayıcının hizmet esnasında süreklilik ve en az %99,5 optimizasyon sağlaması önem arz eder. Bu şekilde erişim problemleriniz azalır, uyumluluğu geliştirir ve toplam IT giderinizi minimuma indirirsiniz.

Kapalı devre ürün yaşam döngüsü yönetimi:

Şirketlerin PLM gereksinimleri oldukça geniştir ve farklı seviyelerde de olsa birden fazla departmanı kapsar. Tasarım, üretim, hizmet birimleri gibi tüm ekipleri desteklemek için ayrı ayrı çözüm sağlayıcı aramak yerine, şirket geneline uçtan uca hizmet verecek bir çözüm ortağı bulmak daha yararlı olacaktır. Bu çözüm doküman yönetimi, ürün yapısı, değişim yönetimi, IoT, arttırılmış gerçeklik gibi PLM’in temelini oluşturan tüm yetenekleri kapsamalıdır. Gelişmiş bir PLM’e hazır olmasanız bile vakti geldiğinde gerekli adımları kolayca atabilecek durumda olmanız önem arz eder.

Söz konusu PLM ise vakit nakittir: PLM sağlayıcınız farklı yeteneklere sahip olmanın yanı sıra çözümler konusunda yeterli olgunluğa ve deneyime de sahip olmalıdır.  Piyasa ve rakipleriniz hızlı hareket eder. Bu nedenle özel veya karmaşık PLM çözümleri uygulayacak zamanınız kalmayabilir ama  kurumsal bir PLM Bulut firması tarafından sunulan PLM SaaS ile önceden paket haline getirilmiş ve işinizi hızlandıran çözümlere ulaşabilirsiniz.

Kurumsal iş birliği:

Ürünler her geçen gün daha da karmaşık bir yapıya büründüğü için kurumların küresel tasarım ve tedarik ortaklarıyla etkili iş birliği kurması için yeni yöntemler bulması gerekmektedir. Fakat tedarikçi iş birliği için küresel bir dış ağ kurmak ve bu ağı sürdürmek oldukça maliyetlidir. Aynı zamanda birçok kurum sistemlerle ilişkili güvenlik risklerini yönetmek konusunda isteksiz veya yetersizler. PLM Bulut sağlayıcınızın PLM çözümleri içerisinde güvenilir iş birliği yeteneklerini sunması oldukça önemlidir. Kullanım kolaylığı, kapalı sistem içinde uygulama, rol tabanlı özelleşme ve akıllı telefon veya tablet gibi cihazlarda kullanılma gibi gelişmiş iş birliği yetenekleri PLM’ nin şirket boyunca benimsenmesini arttıracaktır. Aynı zamanda süreçlerinizi hızlandıracak, verimliliği ve ürün kalitesini de arttıracaktır.

Genişletilmiş değer zinciri için proje tabanlı iş birliği:

Proje tabanlı işbirliği, daha az kurumsal karmaşıklığa, daha fazla ürün yeniliğine ve daha fazla müşteri ve iş ortağı samimiyetine olanak tanır.  Standardize, verimli süreçleri olan ve otomatik proje uygulamasını içeren bir PLM Bulut sağlayıcısı bulmak dağınık ekipler arasında iletişim sağlayacaktır. Performans takip araçları, KPI’lar, kaynak kullanma hedefleri, kritik görevler ve süreli teslimatlar gibi zorluklara rağmen projenin ilerlemesini yardımcı olacaktır.

Esnek fiyatlandırma ve temel paketleme:

Müşteriler donanım, yazılım platformları ve çözüm dağıtımı ve konfigürasyonu için yüksek bir masraflara katlanırlar.  SaaS (Bulut çözümü) ile müşteriler, sermaye giderlerinin ortadan kaldırıldığı bir işletim gider modeli yaratabilir; tedarikçi tüm sistem güncellemeleri ve yükseltmelerinin sorumluluğunu alır. Bu arada, abonelik fiyatlandırması, kuruluşlara çevrimsel ihtiyaçları dinamik ve ucuz bir şekilde karşılayabilmeleri için ihtiyaç duyduğu esnekliği verir. Aktif kullanıcı fiyatlandırması da dikkat çeken özelliklerden biridir.

 

plm çözümleri plm güncelleme

 

Bu özellik sayesinde sadece gerçek değer için ödeme yapılır ve işletmenin büyümesi ve PLM kullanımının artışına göre bir ayarlama sağlanır.  Bu noktadan sonra, fırsat maliyetlerini kaybetme riski ve endişesi olmadan taleplerinizde aşağı ve yukarı yönlü değişimler yapabilirsiniz.

Sağlayıcının sunduğu güncellemeler ve yükseltmeler:

PLM on-premise modeli ile müşteriler, yazılım/donanım güncellemeleri ve yükseltmelerini uygularken ilişkili olan tüm riskleri, devam eden sermaye ve işletme giderlerini üstlenirler.  PLM SaaS’ın (Bulut çözümü) tercih edilmesi durumunda donanım ve yazılımın firma içerisinde kurulmasına gerek yoktur. Bu da şirket içerisindeki IT birimine güncelleme ve değişimler için daha az gereksinim duyulacağı anlamına gelir. SaaS sağlayıcınız bu süreci üstlenir, gecikmeleri azaltır, sonuç olarak da firma, şirket kaynaklarını daha verimli kullanır.

Sistem entegrasyonu ve kurulum:

PLM Bulut sağlayıcınızı seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da sistem entegrasyon yetenekleridir. xCAD ve PLM sistemlerinize entegre olma becerisi ve ERP gibi diğer işletme sistemlerini kapsayabilmesi, ürün verilerinin örgüt içerisinde tek bir kaynakta birleştirilmesine yardımcı olacaktır. Yetkin bir SaaS sağlayıcı ile çalışmanız durumunda durumda temel entegrasyon ve birden fazla sistemin bakımına harcanacak risk, zaman ve maliyet en aza indirilir, böylece siz de yeni yeteneklere yatırım yapabilirsiniz.

PLM’i Bulutta kullanmanın sayısız nedeni vardır. İlk adım ise size bu yolculukta yardımcı olacak doğru bir partner bulmaktır.

PLM Kategorisine geri dönebilir ya da PLM Güncellemeleri Esnasında Dikkat Gerektiren Üç Husus hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: PTC Windchill Blog – 8 Criteria Your PLM Vendor MUST Have – Katie Scherbel

Size ulaşmamızı ister misiniz?
Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.
Formu onaylayarak kişisel verilerinizin bilgilendirme metninde belirtilen amaçlarla işlenmesine ve aktarılmasını ayrıca Informatik PLM'in tüm kampanyalarından haberdar olmak için elektronik ileti gönderilmesini kabul etmiş olursunuz.
İletişim Formu
Size ulaşmamızı ister misiniz?
Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.
Sosyal Medya Adreslerimiz
Call Now Button